شعار سال
سه شنبه 08 خرداد 1403
  • 1402/03/24 - 13:06
  • - تعداد بازدید: 1879
  • - تعداد بازدیدکننده: 1730
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
ارائه آموزش های مهارتی به 162 هزار سرباز وظیفه در سال جاری متناسب با آمایش و لحاظ نیاز های مهارتی و شغلی

قرارگاه مهارت آموزی

ارائه آموزش های مهارتی به 162 هزار سرباز وظیفه در سال جاری متناسب با آمایش و لحاظ نیازهای مهارتی و شغلی

مهارت آموزی سربازان

 

معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در آئین انعقاد تفاهمنامه با  فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه  از ارائه آموزش های مهارتی به 162 هزار سرباز در سال جاری متناسب با آمایش و لحاظ نیازهای مهارتی و شغلی آنان خبر داد.  

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، «غلامحسین حسینی نیا»، دوران خدمت سربازی را بستر مناسب جهت ارائه آموزش های مهارتی و بازار محور به این سرمایه های انسانی دانست و گفت: افزایش اشتغال‌پذیری و جذب سربازان به بازار کار پس از پایان خدمت نظام وظیفه، اصلاح ساختار نظام مهارت آموزی فنی و حرفه ای در پادگان‌ها و تربیت نیروهای جوان کارآفرین و نوآور در جهت بهبود فضای کسب و کار، ارتقاء بهره‌وری سربازان وظیفه در دوران خدمت مقدس سربازی و بهبود کیفیت و کمیت انجام وظیفه، ارتقاء وزن اجتماعی مهارت های فنی و حرفه ای با تغییر نگاه جامعه به دوران سربازی و ایجاد جریان ملی مهارت آموزی سربازان وظیفه و ... از اهداف توسعه آموزش های مهارتی در این حوزه می باشد.

وی فراهم کردن زمینه اشتغال را مؤلفه اصلی و مهم در ارائه آموزش های مهارتی عنوان و تصریح کرد: آموزش های پایه و پیشرفته سربازان در محل پادگان ها ارائه می شود و پس از پایان دوره و انجام سنجش کتبی و عملی، گواهینامه بین المللی الکترونیکی مهارت به آنها اعطاء می شود.

معاون وزیر کار با اشاره به همکاری 30 ساله سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با نیروهای مسلح، راه‌اندازی مراکز جوار پادگان، تجهیز کارگاه‌های آموزشی نیروهای مسلح، سنجش مهارت و شایستگی، گسترش محیط واقعی کار و کیفی سازی دوره‌های مهارتی را از اقدامات مهم در راستای توانمندسازی سربازان عنوان کرد.

به گفته وی در اختیار گذاشتن دانش، امکانات و ظرفیت های سازمانی برای توسعه کمی و کیفی آموزش  مهارت کارکنان وظیفه، فراهم سازی امکان بهره برداری نیروهای مسلح از ظرفیت مراکز آموزش دولتی و آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد، تمهید روش های آموزشی من جمله: آموزش حضوری، غیر حضوری و تلفیقی در محیط واقعی و کارگاه های آموزشی، سنجش و ارزیابی مهارت مطابق با قوانین، ارائه گواهینامه معتبر به مهارت آموختگان در صورت موفقیت در آزمون مطابق با ضوابط و مقررات برای افراد معرفی شده از طریق پورتال جامع سازمان،       برگزاری دوره های مهارت افزائی مورد نیاز کارکنان وظیفه نیروهای مسلح و مستند سازی دوره های آموزشی، تهیه و تدوین استاندارد های شایستگی و ارزشیابی با رویکرد جدید حرفه ای بر اساس نیازسنجی های انجام شده توسط قرارگاه و ... از تعهدات این سازمان می باشد.

* اعلام آمادگی فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه در توسعه مهارت آموزی

 

فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه در ادامه با اشاره به منویات فرماندهی معظم کل قوا (مدظله العالی) و تأکید خاص معظم له مبنی بر اینکه «همه سربازان بایستی تحت پوشش برنامه ها قرار بگیرند، آموزش فنی وحرفه ای را توسعه دهند، مدرک هم بدهند»، آمادگی قرارگاه مرکزی را در راستای توسعه آموزش های مهارتی در بین سربازان وظیفه اعلام کرد.

 سرتیپ پاسدار محمد جواد زاده کمند، تصریح کرد: قرارگاه مهارت‌آموزی با سه هدف «مهارت آموزی کارکنان وظیفه عمومی»، «بهره‌گیری بهتر در نیروهای مسلح» و «افزایش نشاط در سربازی و تسهیل‌گری برای اشتغال بعد از اتمام سربازی» راه‌اندازی شد.

وی انجام نیازسنجی آموزشی و اعلام نیازهای آموزشی (نوع دوره و تعداد به تفکیک محل اجرا)، احراز هویت سربازان به صورت سامانه ای و ارائه وب سرویس به پورتال سازمان، - تأمین تجهیزات، ابزار، مواد مصرفی و انرژی (سوخت) و زیر ساخت های الکترونیکی مورد نیاز جهت اجرای دوره های  آموزشی، تعیین ظرفیت مهارت آموزی به تفکیک نیروهای نظامی و انتظامی و محل استقرار آن ها و ... را از تعهدات قرارگاه مرکزی عنوان کرد.

فرمانده قرارگاه مرکزی سازماندهی لازم برای غربالگری و مهارت سنجی سربازان ورودی و هدایت آموزشی آن ها، اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و تشویق سربازان برای ارتقاء مهارت و شرکت در دوره های مهارتسی ، همکاری در برگزاری آزمون و سنجش مهارت بر اساس ضوابط و مقررات، اعلام کارگاه های تولیدی و خدماتی متعلق به نیروهای مسلح برای ورود به مهارت آموزی از روش محیط واقعی کار ، تأمین تجهیزات، ابزارآلات، مواد مصرفی و سایر زیرساخت های مورد نیاز جهت برگزاری نخستین دوره مسابقات مهارت های سربازان و ... را از دیگر تعهدات این قرارگاه برشمرد.

 بر اساس این گزارش، آئین انعقاد تفاهم نامه همکاری با حضور «غلامحسین حسینی‌نیا» معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، «سردار پاسدار محمد جواد زاده کمند» فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح، «حسین اثباتی» معاون هماهنگ‌کننده قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح، «تیمور کهراری تبار» معاون آموزش و توانمندسازی نیروهای مسلح، «سردار فرامرز معظمی گودرزی» معاون آموزش قرارگاه مهارت آموزی نیروهای مسلح کشور و «مجتبی نوروزی» سرپرست معاونت آموزش سازمان برگزار شد.

 

  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 101133
کلمات کلیدی
علیرضا هدایت پور اطاقسرا
خبرنگار

علیرضا هدایت پور اطاقسرا

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

سایر پیوندها
تنظیمات قالب