طرح ارتقاء شايستگي هاي حرفه اي دانشجويان و دانش آموختگان دانشگاهي با هدف رفع نياز بازار كار كشور به نيروي متخصص
مخاطبین گرامی
کلیات و توضیح اجمالی طرح:
نظام آموزش عالی کشور به عنوان یکی از دو قطب تعلیم و تربیت درکشور ایران مسؤلیت تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد مورد نیاز جامعه را در سطوح ورشته های مختلف به عهده دارد. جذب فارغ التحصیلان دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور در بازارکار منوط به داشتن تواناییها و ویژگیهایی است که بخش عمده ای از آنها می بایست در طول دوران تحصیل در دانشگاه ایجاد گردد. به نظر می رسد عدم تناسب بین فرآیندها و مواد آموزشی رشته های تحصیلی موجود در دانشگاهها با مهارتها و تواناییهای مورد نیاز بازارکار، مهمترین عامل موفق نبودن فارغ التحصیلان در کاریابی و اشتغال است.
پژوهشها نشان مي دهند در کنار سایر عوامل اثرگذار مدیریتی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، ضعف مهارتی دانش آموختگان در مهارتهاي مورد نياز بازار كار از دلايل اصلي اين موضوع به شمار مي آيد. يكي از مهمترين دليل اين امر كمرنگ شدن كارآموزي و كارورزي در سرفصلهاي درسي دانشگاهها است.
برهمين اساس و بنا به رسالت ذاتی سازمان آموزش فنی و حرفه­ای به عنوان یک نهاد ملی سیاستگذار و متولی مهارت­آموزی در کشور توجه به بازتوانمندسازی دانش­آموختگان دانشگاهی و همچنین دانشجویان در حال تحصیل در دستور کار مدیران و برنامه­ریزان این سازمان قرار گرفته تا گامی کوچکی برای تسهیل در روند اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی برداشته شود. آنچه که دراین طرح مد نظر خواهد بود تکمیل بخشی از دوره آموزشی در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا با دوره های مهارتی است تا زمینه ارتقای قابلیت های این عزیزان برای ورود به بازارکار فراهم شود.
این طرح در تاریخ 3/9/93 در شورای عالی اشتغال مصوب گردیده، لیکن اجرای مطلوب آن مستلزم همکاری و همدلی تمامی دستگاههای ذیربط و بخش های تولید و خدمات غیر دولتی در کشور است.
نظربه اینکه کسب نظرات متخصصان، خبرگان، مدیران و کارشناسان و اعمال اصلاحات و تکمیل طرح، از خطاهای احتمالی و نواقص آن خواهد کاست لذا خواهشمنداست ضمن مطالعه کلیات طرح و سایر مستندات پیوست در این بخش ما را با نظران ارزشمندتان در برنامه ریزی و اجرایی این طرح یاری فرمایید.
همچنین به منظور سازماندهی اقدامات کمیته هایی به شرح ذیل تشکیل گردیده، و در صورت تمایل و علاقه بسیار خرسند خواهیم بود تا با عضویت و مشارکت در این کمیته ها فرصت بهره برداری از دانش و تجارب گرانقدر جنابعالی را به ما اعطا فرمایید .
در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر به پیوست  ذیل مراجعه فرمایند.